Μουσική Συνάντηση με τον βιρτουόζο Gilles Apap

Mε τον Γάλλο Μουσικό Gilles Apap, βρέθηκαν την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, στο πλαίσιο του 5ου Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Πολυφωνίας.

Ο Gilles Apap εκτιμάται όχι μόνο για την βιρτουόζικη μαεστρία του στο βιολί και τις ερμηνείες του σε σημαντικά έργα του κλασικού ρεπερτορίου, αλλά και για το ενδιαφέρον του για πολλές παραδοσιακές μουσικές όπως της ιρλανδικής, τσιγγάνικης, αμερικανικής και Ινδικής μουσικής. Τα ερμηνεύει με το ίδιο πάθος, την ίδια χαρά και την ίδια ένταση όπως τα έργα του Μπαχ, του Μότσαρτ ή του Ραβέλ.

Σήμερα, άκουσε δικά μας παιδιά να παίζουν παραδοσιακές μελωδίες του τόπου μας, ενώ συνομίλησε μουσικά και με τα παιδιά της κλασικής μουσικής, αποδεικνύοντας ότι η γλώσσα της μουσικής είναι μία και είναι παγκόσμια!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...