Επίσκεψη μελών του Ελληνογερμανικού συλλόγου “Τερψιχόρη” της Κολωνίας

Μουσική συνομιλία- σύμπραξη:

Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023, μας επισκέφθηκαν μέλη του Ελληνογερμανικού συλλόγου “Τερψιχόρη” της Κολωνίας, σε συνέχεια παλαιότερων επισκέψεων και συνεργασιών.

Αυτή τη φορά συναντήθηκαν με μαθητές και μαθήτριες της τάξης Ακορντεόν και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Μαρία Βλαχάβα.

Ο Κολωνός μουσικός έπαιξε με το ακορντεόν του ελληνικά έντεχνα και σύγχρονα τραγούδια, αποδεικνύοντας την δύναμη της μουσικής και δείχνοντας έναν υπέροχο τρόπο να εξερευνήσει κανείς την ελληνική γλώσσα ως δεύτερη-ξένη γλώσσα, και να ανακαλύψει την πλούσια κουλτούρα, ιστορία και πολιτισμό της Ελλάδας, μέσω του ελληνικού τραγουδιού. Είναι σίγουρο πως η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας μέσω της μουσικής και του τραγουδιού, μπορεί να γίνει μια εμπνευσμένη και δημιουργική εμπειρία, προσφέροντας ταυτόχρονα εξαιρετικά αποτελέσματα.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες έπαιξαν κάποια κομμάτια στο ακορντεόν και τέλος, μας παρουσιάστηκαν και γερμανικά τραγούδια.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...