Εκκλησιαστικοί Ύμνοι στον Ι.Ν. Ευαγγελιστού Λουκά

Την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2023, ανήμερα της εορτής του Ευαγγελιστού Λουκά, επισκεφθήκαμε τον Ιερό Ναό Ευαγγελιστού Λουκά Σορωνής.

Αφού παρακολουθήσαμε και συμμετείχαμε στον Όρθρο και την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ρόδου κ. κ. Κυρίλλου, το Σύνολο Βυζαντινού Χορού του Σχολείου μας, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Παναγιώτη Γρηγοριάδη, έψαλε εκκλησιαστικούς ύμνους. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί κ. Μαρία Βλαχάβα και κ. Νεκτάριος Χατζησάββας.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, επισκεφθήκαμε και το Λαογραφικό Σπίτι Σορωνής, ένα παραδοσιακό μικρό μουσείο, που συντηρεί ο Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Σορωνής Ρόδου “Το Αμπερνάλλι”.

Την αποστολή συνόδεψαν ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Χρήστος Θεολόγος και ο υποδιευθυντής κ. Παναγιώτης- Λουκάς Μπέλλος.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...