Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2023

• specialites-et-ratatouille
  • vedettes-francaises-collage
  • www

Και τη φετινή χρονιά, μαθητές και μαθήτριες από τη Γ’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας, με τη στήριξη της υπεύθυνης καθηγήτριας κ. Τοτόμη Κωνσταντίνας.

Θέμα του διαγωνισμού ήταν η δημιουργία ενός «δωματίου» αξιοπερίεργων εκθεμάτων (cabinet de curiosit?s) αποτελούμενο από γαλλικά αντικείμενα, η παρουσίασή τους μέσω βιντεοσκόπησης διάρκειας 1? περίπου και η δημιουργία ενός ποιήματος με τη μορφή ακροστιχίδας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν με μεγάλο ενθουσιασμό! Είχαμε την ιδέα να εκθέσουμε τα έργα μας, όχι μέσα στην τάξη, αλλά στο Γαλλικό Κατάλυμα και χάρη στην άμεση και θετική ανταπόκριση της κ. Αλίκης Μοσχή, Επίτιμης Πρόξενου της Γαλλίας στη Ρόδο, το όνειρό μας έγινε πραγματικότητα!

Μπορεί να μη διακριθήκαμε στο φετινό διαγωνισμό, όμως η χαρά και ο ενθουσιασμός που βιώσαμε που μας δόθηκε αυτή η υπέροχη ευκαιρία να εκθέσουμε, ως μικροί καλλιτέχνες, τις δημιουργίες μας σε έναν τόσο σημαντικό χώρο, αποτέλεσε για εμάς μια μοναδική, φανταστική και αξέχαστη εμπειρία που θα μας συνοδεύει δια βίου! Ευχαριστούμε θερμά την κ. Αλίκη Μοσχή που μας άνοιξε τις πόρτες του Γαλλικού Καταλύματος και φιλοξένησε τις δημιουργίες των μαθητών μας.

Παρακάτω, παραθέτουμε το βίντεο και το ποίημα σε μορφή ακροστιχίδας που δημιουργήσαμε (υπάρχει και η ελληνική μετάφραση, παρόλο που χαλάει την ακροστιχίδα και δεν δημιουργεί ομοιοκαταληξία), καθώς και φωτογραφημένα έργα των μαθητών/τριών, τους οποίους και συγχαίρουμε και είμαστε υπερήφανοι για αυτούς!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...