Σχολική γιορτή για την Επέτειο του 1821

Με τραγούδια από τα μουσικά σύνολα του Σχολείου μας αλλά και παραδοσιακούς χορούς και ένα μικρό θεατρικό δρώμενο, πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του Σχολείου μας η σχολική γιορτή για την Επέτειο του 1821, την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023.

Αναλυτικά, κατά τη διάρκεια της γιορτής ακούγονται τα εξής ποιήματα και κείμενα:

• Της Αγιάς-Σοφιάς, θρηνητικό ποίημα.
  • Του Βασίλη, δημοτικό τραγούδι.
  • Ο Δωδεκάλογος του γύφτου, Κ. Παλαμάς.
  • Όρκος της Φιλικής Εταιρείας.
  • Απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη.
  • Μεσολόγγι, Δ. Σολωμός.
  • Θεατρικό σκετς, «Το κυπαρίσσι του Μιστρά».

Βυζαντινός Χορός: Τη Υπερμάχω, Το προσταχθέν, Την ωραιότητα της παρθενίας σου, Άξιον εστί.

Ευρωπαϊκή χορωδία: Ένα παλικάρι είκοσι χρονών, Το χάραμα επήρα, Τσάμικος, Θούριος

Σύνολο Λαϊκής Μουσικής: Να ?τανε το εικοσιένα, Γοργόνα Παναγιά

Παραδοσιακή Χορωδία και Παραδοσιακή Ορχήστρα: Σαράντα παλικάρια, Τα κλεφτόπουλα, Τέσσερα και τέσσερα (Κύπρου), Ανάμεσα Νισύρου, Αυγή της Αυγής, Του Κίτσου η μάνα, Στα Τρίκορφα μες στην κορφή

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

• Βυζαντινός χορός: Παναγιώτης Γρηγοριάδης
  • Ευρωπαϊκή χορωδία: Μιχάλης Καλαεντζής, Ανθούλα Κολιάδη (συνοδεία στο πιάνο)
  • Λαϊκό σχήμα: Ευάγγελος Τότσης
  • Παραδοσιακή ορχήστρα και χορωδία: Γιώργος Παραγυιός, Μαρία Βλαχάβα, Κοσμάς Παπακωστόπουλος, Μαρία Ντόνα, Άννα Νικητιάδη, Ηλίας Αναστασιάδης
  • Υπεύθυνη χορευτικής ομάδας: Αγάθη Βαρσαμίδου
  • Επιλογή κειμένων και γενική επιμέλεια: Αυγή Μπουντούρη
  • Γενική επιμέλεια: Κωνσταντίνος Σκριμπόνης
  • Τεχνική υποστήριξη: Εμίλ Πολυμένωφ

Το Σάββατο 25 Μαρτίου 2023, μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν στην μαθητική παρέλαση, με δύο τμήματα, Γυμνασίου και Λυκείου και συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Αγάθη Βαρσαμίδου και τον κ. Νίκο Κάσδαγλη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...