“Εικόνες από μία Έκθεση” του Mussorgsky

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης μυεί τους/τις μαθητές/τριες με μία διαδικτυακή συναυλία, στην περιγραφική δύναμη της μουσικής.

Την Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022, παρουσιάστηκε στην Α’ και Β’ Λυκείου του Σχολείου μας, το έργο «Εικόνες από μία Έκθεση» του Ρώσου συνθέτη Modest Mussorgsky.

Οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με την προγραμματική μουσική, μαθαίνοντας πώς η γλώσσα των ήχων μπορεί να αναπαραστήσει εξωμουσικές έννοιες, με τον ίδιο τρόπο που τα πινέλα ενός ζωγράφου απεικονίζουν και οι λέξεις ενός συγγραφέα εξιστορούν ιδέες και εικόνες, μέσα από αυτό το αριστούργημα της ρωσικής μουσικής εργογραφίας.

Μουσική και εικαστικές τέχνες ενώνονται σε ένα έργο που κατέχει μία μοναδική και ιδιαίτερη θέση στο παγκόσμιο ρεπερτόριο.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...