Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εργαστήριο Ανάλυσης Μελιού

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών της Β΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Ρόδου στο εργαστήριο ανάλυσης μελιού της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου.

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο εδαφολογικό εργαστήριο ανάλυσης μελιού της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου στη Ρόδο, με μαθητές της Β΄2 τάξης Λυκείου του σχολείου μας που συμμετέχουν στη δράση «Μέλιττα».

Τα επιστημονικά στελέχη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, κ. Μοσχίδης Γεώργιος και κ. Πηδιάκης Χρήστος, μας μίλησαν γενικότερα για τη ζωή της μέλισσας, τον «κοινωνικό» της ρόλο μέσα στην κυψέλη και τις εργασίες που επιτελεί. Εν συνεχεία, μας επιμόρφωσαν βιωματικά σχετικά με τον τρόπο παραγωγής και αποθήκευσης των προϊόντων των μελισσών (μέλι, πρόπολη, βασιλικός πολτός) από τις ίδιες τις μέλισσες στην κυψέλη, καθώς και για τον τρόπο της μετέπειτα περισυλλογής τους από τους μελισσοκόμους. Σημαντική ήταν η αναφορά στην ανάλυση του μελιού με βάση τους γυρεόκοκκους και διάφορους ποιοτικούς δείκτες. Οι μαθητές και οι συνοδοί, σε ρόλο μελισσοκόμου, ενεπλάκησαν στη διαδικασία εξαγωγής του κεριού και του μελιού από την κηρήθρα, ενώ ο διάλογος που ακολούθησε ήταν ενδιαφέρων και παιδαγωγικά γόνιμος. Παράλληλα, μας δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουμε διάφορα είδη μελιού (γευσιγνωσία) και με πολλή χαρά γευτήκαμε όμορφα κεράσματα που μας προσφέρθηκαν από τους εν λόγω υπευθύνους.

Ειλικρινώς, εκφράζουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας προς τους αγαπητούς κκ. Μοσχίδη Γεώργιο και Πηδιάκη Χρήστο, καθώς και στην κ. Διακοσταματίου Μαρία, για την επιμόρφωση, την αξέχαστη βιωματική εμπειρία που μας χάρισαν και την μοναδική φιλοξενία τους.

Η συντονίστρια της ομάδας δράσης, κ. Τοτόμη Κωνσταντίνα      και τα μέλη κ.: Βόμβα Στυλιανή, Καλαεντζής Μιχαήλ, Κωνσταντινοπούλου Αφροδίτη, Χατζηαντώνης Νεκτάριος.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...