Γιορτή της Σημαίας και της Επετείου του ΟΧΙ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε η γιορτή της Σημαίας και της Επετείου του ΟΧΙ, στην εσωτερική αυλή του Σχολείου μας.

Ο διευθυντής κ. Θεολόγος Χρήστος μίλησε για την Ελληνική Σημαία, την ιστορία και τα νοήματα που κρύβει και παρέδωσε τις Σημαίες του Γυμνασίου και του Λυκείου στους/στις Σημαιοφόρους και τους/τις Παραστάτες, για την μαθητική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Στη συνέχεια τα μουσικά σύνολα του Σχολείου μας, παρουσίασαν επετειακά και ιστορικά τραγούδια, ενώ μαθητές και μαθήτριες διάβασαν ποιήματα και κείμενα. Στο τέλος της εκδήλωσης συμμετείχε η ομάδα παραδοσιακών χορών και δόθηκαν τα βραβεία αριστείας της περσινής χρονιάς.

Βίντεο απόσπασμα:

Συμμετείχαν τα σύνολα:

• Βυζαντινός Χορός, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Παναγιώτη Γρηγοριάδη και τη συμμετοχή της κ. Μαρίας Βλαχάβα και κ. Νεκτάριου Χατζησάββα.
  • Ευρωπαϊκή Χορωδία, με διδασκαλία του κ. Μιχάλη Καλαεντζή. Στο πιάνο συμμετείχε η κ. Ανθούλα Κολιάδη, και στα βιολιά η κ. Καμέλια Φαραμίτσα και κ. Κωνσταντίνος Σκριμπόνης. Στις πρόβες των πνευστών βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί κ. Σωφρόνης Κίτσιος και κ. Κωνσταντίνος Μπίτος.
  • Παραδοσιακή Χορωδία, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ματίνα Μάστορα. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί κ. Σπύρος Τζουμερκιώτης και κ. Γιώργος Ανδρικόπουλος.
  • Παραδοσιακή Ορχήστρα, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Ηλία Αναστασιάδη. Συμμετείχε ο εκπαιδευτικός κ. Μιχάλης Κωστάκης. Στο τραγούδι το Πολυφωνικό Σύνολο Έκφρασης, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Μαρία Βλαχάβα.
  • Ομάδα παραδοσιακών χορών, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Αγάθη Βαρδαμίδου.
  • Οργάνωση, κείμενα και συντονισμός γιορτής: κ. Αυγή Μπουντούρη, κ. Δημήτρης Πιπερτζής.
  • Ηχοληψία, παραγωγή: κ. Εμίλ Πολυμένωφ, Παναγιώτης Λουκάς Μπέλλος.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023, μαθητές και μαθήτριες του Σχολείο μας, παρέλασαν στην πόλη της Ρόδου, με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Αγάθη Βαρσαμίδου και την κ. Αυγή Μπουντούρη. Στις φωτογραφίες, φαίνεται το άγαλμα του Ήρωα Υπολοχαγού Αλέξανδρου Διάκου. (Ήταν ο πρώτος αξιωματικός του στρατού ξηράς που σκοτώθηκε το 1940).

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...