Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου.

Το Σχολείο αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας, πρέπει να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εξάλειψη αυτού του φαινομένου από τα σχολεία αλλά και από την κοινωνία στο σύνολο της. Όσο περισσότερο μιλάμε για το bullying τόσο το εξαλείφουμε. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας, μέσα από το μάθημα των Καλλιτεχνικών εκφράστηκαν και δημιούργησαν ζωγραφιές αλλά και “μάσκες” συναισθημάτων του θύτη και του θύματος που βοήθησαν σε σχετική δραματοποίηση. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κ. Γρηγοριάδου Ειρήνη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...