Σεμινάριο α’ βοηθειών

Στο πλαίσιο των δράσεων του Σχολείου μας για την ενδοσχολική επιμόρφωση, την Τετάρτη 21 και την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκαν δύο ημερίδες για τις α’ βοήθειες.

Αναλυτικότερα, την πρώτη ημέρα πραγματοποιήθηκε τόσο θεωρητική, όσο και πρακτική εκπαίδευση στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και στην χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή. Επίσης ο τρόπος απελευθέρωσης του αεραγωγού,  η αντιμετώπιση της πνιγμονής, η τοποθέτηση του πάσχοντα σε θέση ασφάλειας.

Την δεύτερη ημέρα οι εκπαιδευόμενοι διδάχθηκαν τους τρόπους αναγνώρισης και αντιμετώπισης απειλητικών ιατρικών καταστάσεων όπως του Εγκεφαλικού, του Οξέος Εμφράγματος του Μυοκαρδίου, της Επιληπτικής Κρίσης, της Λιποθυμίας, της Ρινορραγίας κτλ.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διασώστη και Πρόεδρο του Συλλόγου “Διασώστες Ρόδου” κ. Παναγιώτη Σπανό.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...