Κάλαντα… με διαθεματική προσέγγιση!

Αξιοποιώντας την περίοδο αυτή που τον πρώτο λόγο στο Μουσικό Σχολείο Ρόδου έχει η διδασκαλία, η εκμάθηση και η απόδοση των καλάντων της περιόδου του δωδεκαημέρου, υλοποιήθηκε μια διαθεματική προσέγγιση μιας μακρόχρονης εποχιακής λαϊκής παράδοσης, η οποία λαϊκή παράδοση, είναι τα κάλαντα.

Στο πλαίσιο της διαθεματικής αυτής προσέγγισης, υπήρξε αναφορά, ανάλυση και διδασκαλία του νοηματικού περιεχομένου, σε ότι σχετίζεται με το θεολογικό υπόβαθρο, στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών, από τον διδάσκοντα καθηγητή Νίκο Κάσδαγλη, αναφορά, ανάλυση και διδασκαλία της λαϊκής αυτής παράδοσης, συσχετισμένη με το μουσικολογικό υπόβαθρο, στα πλαίσια του μαθήματος της Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής, από τον καθηγητή Δημήτρη Δεληχριστάκη καθώς επίσης και οργανική απόδοση των καλάντων, με την αντίστοιχη παρουσίαση στην τάξη, από ομάδα μαθητών και τον υπεύθυνο καθηγητή διδασκαλίας του υποχρεωτικού παραδοσιακού μουσικού οργάνου του ταμπουρά, τον Σπύρο Τζουμερκιώτη.

Η δράση αυτή, υλοποιήθηκε με τους μαθητές της Β’ Γυμνασίου του Σχολείου μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...