Συμμετοχή στις δράσεις του θεατρικού φεστιβάλ: Αριστοφάνης- Θέατρο & Αναπηρία

Με πρωτοβουλία της θεατρικής ομάδας ´Ηλιος´ του Δωδεκανησιακού Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Ατόμων με Αναπηρίες Κέντρο διημέρευσης ημερήσιας φροντίδας ατόμων με νοητική στέρηση «Ελπίδα» και των δομών ΚΔΑΠ-μεΑ «Εστία» και «Πνοή» της ΑΜΚΕ Κοινωνικής Φροντίδας και Ανάπτυξης Δήμου Ρόδου, σε συνεργασία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Αρχαίο Θέατρο Εκπαιδευτικές και Φιλολογικές Προσεγγίσεις» του τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνεται τριήμερο θεατρικό φεστιβάλ με διασκευές του Αριστοφάνη, στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου.

Μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού κ. Σαρρή Θεοδοσίας, παρακολούθησαν την παράσταση και συμμετείχαν στο βιωματικό θεατρικό εργαστήριο με τους ωφελούμενους των δομών και φοιτητές/τριες του Π.Μ.Σ. «Αρχαίο Θέατρο: Εκπαιδευτικές και Φιλολογικές Προσεγγίσεις».

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...