Γιορτή των Τριών Ιεραρχών και Κοπή Βασιλόπιτας

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Σχολείου μας, εκδήλωση για την εορτή των Τριών Ιεραρχών και η Κοπή της Βασιλόπιτας.

Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρόδου κ.κ. Κύριλλος, μας τίμησε με την παρουσία του, την ευλογία του και την ομιλία του προς τους/τις μαθητές και μαθήτριες μας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ακόμα, τιμώντας το Σχολείο μας, ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Γιώργος Τόππος και ο Αντιδήμαρχος Επικοινωνίας και Διοικητικών Υπηρεσιών κ. Γιώργος Πάττας, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.

Η Πρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Κατερίνα Χαρτοφίλη, πάντα παρούσα, προσέφερε εκ μέρους του Συλλόγου, δύο δωροεπιταγές για αγορές μουσικών ειδών, για τα φλουριά Γυμνασίου και Λυκείου αντίστοιχα.

Η Χορωδία της Α’ και Β’ Γυμνασίου, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Καλαεντζή Μιχάλη τραγούδησε, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών κ. Κολιάδη Ανθούλα στο πιάνο και κ. Σκριμπόνη Κωνσταντίνου στο βιολί, οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου Αλίκη και Μυρσίνη παρουσίασαν τη ζωή και το έργο των τριών Ιεραρχών, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Γκατζιούρα Ηράκλεια, ο Βυζαντινός Χορός έψαλε ύμνους, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Γρηγοριάδη Παναγιώτη, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών κ. Δημήτρη Πιπερτζή και κ. Νεκτάριου Χατζησάββα.

Ο Διευθυντής κ. Θεολόγος Χρήστος, ευχαρίστησε όλους τους συμμετέχοντες και τους επισκέπτες μας, ενώ είχε και ιδιαίτερη συνομιλία με τους αντιδημάρχους, την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και τους υποδιευθυντές κ. Αναγνώστου Γιάννη και κ. Μπέλλο Παναγιώτη- Λουκά, στο γραφείο της διεύθυνσης, για τις δράσεις και την πορεία του Σχολείου.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...