Εκπαιδευτική- Πολιτιστική εκδρομή στο Μόναχο και το Σάλτσμπουργκ

Στο Μόναχο και το Σάλτσμπουργκ ταξίδεψαν μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί από τις 9 έως τις 14 Μαρτίου 2024.

Η αφορμή για αυτή την εκπαιδευτική επίσκεψη προήλθε από τη σύνδεση μεταξύ μουσικής παιδείας και ξένων γλωσσών, θέτοντας το ερώτημα εάν η μουσική επηρεάζει τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τη γλώσσα και αν βελτιώνει την ικανότητά μας να μάθουμε δεύτερες ή τρίτες γλώσσες. Μαθητές/τριες του Γυμνασίου και Λυκείου από το σύνολο ¨Μουσικές του κόσμου¨ με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Εύα Σπύρου προετοίμασαν με επιτυχία ένα ρεσιτάλ και μας ξενάγησαν μουσικά στην παγκόσμια πιανιστική εργογραφία για 4 χέρια από  διαχρονικές, αριστουργηματικές συνθέσεις όψιμου ρομαντισμού και έργα του 20ου αιώνα με στόχο την κατάδειξη συνύπαρξης μουσικής και γλωσσικής εκπαίδευσης. Στο πλαίσιο αυτό και με την ευκαιρία της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης στο Μόναχο οι καθηγήτριες κ. Μαρία Καραπατάκη, κ. Στέλλα Βόμβα και οι μαθητές/μαθήτριες του γυμνασίου και του λυκείου, εκπόνησαν έναν ενδιαφέροντα ψηφιακό τουριστικό οδηγό στην ελληνική, αγγλική και γερμανική γλώσσα με τα καλύτερα αξιοθέατα στο Μόναχο αναδεικνύοντας τον πολύγλωσσο χαρακτήρα της πρωτοβουλίας. Έτσι, η εκμάθηση ξένων γλωσσών συνδέεται με τη μουσική παιδεία ως ένας δυναμικός τρόπος ενίσχυσης της γλωσσικής και πολιτισμικής κατανόησης, δημιουργώντας γέφυρες μεταξύ διαφορετικών πολιτισμών και ενθαρρύνοντας τη διαπολιτισμική ανταλλαγή.

Ειδικότερα, το Σάββατο 9 Μαρτίου ξεκινήσαμε από το αεροδρόμιο της Ρόδου, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τον Διευθυντή κ. Χρήστο Θεολόγο, τον υποδιευθυντή κ. Παναγιώτη-Λουκά Μπέλλο, τη καθηγήτρια μουσικής-πιάνου κ. Εύα Σπύρου και την καθηγήτρια γερμανικών κ. Στέλλα Βόμβα, και διαμέσω Αθήνας φθάσαμε στο Μόναχο. Μετά την άφιξή μας πραγματοποιήσαμε μια αξέχαστη περιήγηση στο ιστορικό κέντρο Marienplatz, επισκεφθήκαμε το νέο Δημαρχείο με τις 43 καμπάνες και την εκκλησία Frauenkirche, καθώς και την οδό Theatinerstrasse. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στο παλάτι Residenz, ενώ αμέσως μετά επισκεφθήκαμε το εμπορικό κέντρο Galeria.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 αναχωρήσαμε για να επισκεφθούμε και να ξεναγηθούμε στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Νταχάου. Στον γυρισμό κάναμε μια στάση στο στάδιο Allianz Arena, όπου και πραγματοποιήσαμε τις αγορές μας από την ομώνυμη μπουτίκ. Ακολούθησε κοινό μεσημεριανό γεύμα όλων των συμμετεχόντων  και το απόγευμα επισκεφθήκαμε το Gärtnerplatztheater για να παρακολουθήσουμε την όπερα “Figaros Hochzeit” (“Οι γάμοι του Φίγκαρο”). Σημειώνουμε ότι ο πρωταγωνιστής ήταν ο Έλληνας μουσικός Τίμος Σιρλάντης, απόφοιτος του Μουσικού Σχολείου Σερρών, με τον οποίο είχαμε συνομιλία στο τέλος της παράστασης.

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 επισκεφθήκαμε το Γερμανικό Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας. Ακολούθησε επίσκεψη στο 1ο Δημοτικό Σχολείο του Μονάχου, όπου μαθητές και μαθήτριες από το σύνολο του Μουσικού Σχολείου Ρόδου ¨Μουσικές του κόσμου¨ με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Εύα Σπύρου έδωσαν ρεσιτάλ. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την έκθεση BMW και το εμπορικό κέντρο PEP.

Την τελευταία ημέρα αναχωρήσαμε για το Σάλτσμπουργκ, όπου και επισκεφθήκαμε τους κήπους στο παλάτι Mirabell, ενώ είχαμε επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούμε το Μουσείο και τη γενέτειρα κατοικία του Mozart (Στη γενέτειρα κατοικία του μάλιστα, συναντήσαμε Έλληνα μουσικό-ιστορικό, υπεύθυνο του χώρου, ο οποίος είχε επισκεφθεί τη Ρόδο το Σεπτέμβριο 2023 με το βιολί του Μότσαρτ: https://gym-mous-rodou.dod.sch.gr/mozarts-costa-violin). Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Αβαείο του Αγίου Πέτρου, μετά το οποίο είχαμε χρόνο να περιηγηθούμε στην όμορφη πόλη του Σάλτσμπουργκ.

Η εκδρομή αυτή αποδείχθηκε μια μοναδική ευκαιρία για τους/τις μαθητές/μαθήτριες να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, να ανακαλύψουν νέες πτυχές του πολιτισμού και να δημιουργήσουν αξέχαστες αναμνήσεις.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...