Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Ελβετία

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Γνωρίζοντας τη μεσαιωνική Ρόδο: ιστορία, θρύλοι, αρχιτεκτονική» και ύστερα από πρόσκληση από το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας Apfelbaum της Ζυρίχης μαθητές και μαθήτριες της Α και Β Λυκείου συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή στην Ελβετία από τις 2 έως τις 6 Μαρτίου 2024. Συνοδοί καθηγητές/-τριες ήταν οι: κ. Μήτρου Μάνθα, κ. Πολίτη Χριστίνα και κ. Αναγνώστου Ιωάννης.

Στις 2 Μαρτίου επισκεφθήκαμε στη Ζυρίχη το ΤΕΓ, όπου μαθητές και διδακτικό προσωπικό μας επιφύλαξαν θερμή υποδοχή. Μας ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου και μας εξήγησαν τον τρόπο λειτουργίας των Τμημάτων Ελληνικής Γλώσσας. Στη συνέχεια, οι μαθητές/-τριες μας παρουσίασαν το Μουσικό Σχολείο Ρόδου , αξιοθέατα από το νησί μας, καθώς και δύο εργασίες σε power point που αφορούσαν στην Ιστορία της Ρόδου και στην αρχιτεκτονική του Παλατιού των Ιπποτών.  Στο τέλος, τραγούδησαν ελληνικά τραγούδια και όλοι μαζί χορέψαμε ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς. Η συνάντηση τελείωσε με ανταλλαγή δώρων.

Την ίδια μέρα επισκεφθήκαμε και τους υπέροχους καταρράκτες του Ρήνου, τους μεγαλύτερους της Ευρώπης με πλάτος 150 μ. και ύψος που φτάνει τα 23 μ.

Την επόμενη ημέρα έγινε ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της Ζυρίχης , καθώς και στη γραφικότατη Λουκέρνη με τις μοναδικές σκεπαστές ξύλινες γέφυρες και τα παραδοσιακά σπίτια με τις ζωγραφισμένες προσόψεις.

Την τρίτη μέρα επισκεφθήκαμε τη μεσαιωνική πόλη Murten, το κάστρο Gruyeres και το εργοστάσιο σοκολάτας Kailler, όπου έγινε διαδραστική ξενάγηση.

Την τέταρτη μέρα ξεναγηθήκαμε στο Freibourg, στον καθεδρικό ναό του Αγίου Νικολάου και θαυμάσαμε από ψηλά την παλιά πόλη και τον μοναδικό τρόπο σύνδεσής της με την καινούρια πόλη. Έπειτα, επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στη Βέρνη, διοικητική πρωτεύουσα της χώρας. Με τα καλοδιατηρημένα αρχοντικά και εμπορικά κτήρια , τον επιβλητικό γοτθικό καθεδρικό ναό, τον Πύργο του Ρολογιού, το σπίτι όπου έζησε ο Αϊνστάιν και το Κοινοβούλιο, η Βέρνη μας εντυπωσίασε.

Επιστρέψαμε στη Ρόδο έχοντας αποκομίσει πολύτιμες ταξιδιωτικές εμπειρίες από μια χώρα ιδιαίτερη και ξεχωριστή τόσο ως προς τον πολιτισμό της,  όσο και ως προς τη γεωμορφολογία της.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...